Bu seminer dizisi, felsefe tarihindeki en önemli kilometre taşlarından birisi olan Immanuel Kant’ın Eleştirel Felsefesi üzerine odaklanacak ve özellikle Estetik’in onun düşüncesi içindeki yerini konu edinecektir. Modern anlamda “Estetik”  sözcüğünün anlamını belirleyen düşünür Kant olmuştur ve Sanat Felsefesi alanındaki çağdaş tartışmaların bazılarının kökeni de yine bu keşfin kendisinde bulunmaktadır. Hem genel olarak Transendental Felsefe’nin hem de Estetik mefhumunun işlevi üzerinde durulacak olan bu çalışmanın devamında, Kant’ın Aydınlanma ve devrim hakkındaki düşünceleri ile estetiğin kategorileri arasındaki ilişkinin belirginleştirilmesi ve katılımcıların konuya dair refleksiyon geliştirmeleri hedeflenmektedir.

Bu çalışmaya katılmak için herhangi bir felsefi birikim ve hazırlık gerekmemektedir. Çalışma felsefe bölümü öğrencileri ve felsefe meraklılarına, sanat felsefesi ile ilgilenen her alandan katılımcıya ve özellikle her alandan sanat pratiği içinde bulunan kişilere yöneliktir. Dört (4) hafta sürecek olan programın içeriği aşağıdaki gibidir:

1. Hafta: Kant ve Aydınlanma Çağı

2. Hafta: Eleştirel Felsefe Projesi

3. Hafta: Estetiği İcadı

4. Hafta: Tarih'in Yücesi: Devrim

Konuşmacı: Bekir AŞÇI

Kolaylaştırıcı: Olgu ERDEM

Tarihler: Belirlenmeyi bekliyor :)

Saat: Belirlenmeyi bekliyor :)

Ücret: Seminerlerin tümüne kayıt olabileceğiniz gibi, dilediklerinizi seçerek de kayıt yaptırabilirsiniz. Dört seminere birden kayıt yaptırmak isteyen katılımcılarımızın ***TL ödemeleri gerekmektedir. Tek tek kayıt olmak isteyen katılımcılarımız ise oturum başına ***TL ödeyerek diledikleri oturuma katılabilirler.

 

Not: Her bir seminer 90 dk sunum, 30 dk soru-cevap/diyalog olarak tasarlanmıştır. Fakat katılımcı motivasyonuna göre diyalog kısmı uzatılabilir.

Not 2: Seminerler online olarak zoom üzerinden gerçekleştirilecektir.